AY TUTULMASINI KAÇIRMAYIN

Ay tutulmasını bu akşam kaçırmayın yoksa tam 152 beklemek zorunda kalırsınız :) Türkiye'den kısmen de olsa görülecek bu nadir hadise sırasında Heybeli'de mehtaba çıkmak da başka bir zevk tabi. Zira bu akşam Ay %14 daha büyük ve daha parlak gözükecek. Yani kelimenin tam anlamıyla ayın 14'ü gibi güzel olacak o muhteşem manzara...

DEVASA MAVİ KANLI AY TUTULMASI

Bugün saat 18.34'te gökyüzüne bakarsanız, oldukça nadir tevafuk edilen bir gökyüzü hadisesi ile karşılaşacaksınız… Bu müthiş sema hadisesini Türkiye’den (sema açıksa) kısmen dahi olsa görmeniz mümkün olacak.

Süper Mavi Kanlı Ay tutulması

Türkiye'den bakıldığında Dünya'nın gölgesi Ay'ın neredeyse yarısının üzerine düşmüş şekilde görülecek.

Bugünkü dolunayı üç şey ayrıca özel kılıyor. Akşam Ay her zamankinden daha parlak bir renge bürünecek, hafif kırmızı gözükecek ve "mavi" olacak.

Tutulmanın en iyi izleneceği yerler ise ABD'nin Batı yakası ve Güneydoğu Asya ülkeleri.

NEDEN DEVASA?

Bu akşam Ay, Dünya'ya en çok yaklaştığı noktada olacak. Ay ile Dünya arasındaki mesafe 360 bin 198 kilometreye kadar inecek.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) yetkilileri, Süper Moon (Devasa Ay) esnasında Ay'ın normalden daha büyük ve yüzde 14 daha büyük ve yüzde 30 daha parlak gözükeceğini söylüyor.

NEDEN KANLI?

Devasa Ay, akşam Dünya'nın gölgesinde kalacak. Bu da Ay'ın hafif kızıl bir renge bürünmesini sağlayacak. Bu olaya "KANLI AY" deniyor.

Güneş ışınları Dünya'nın atmosferinden geçerek Ay yüzeyine indiğinde (ATMOSFERİMİİZDE GERÇEKLEŞEN KIRILMA NEDENİYLE) bu kırmızı renk oluşuyor... HARBİDEN HABER 31.01.2018

Haberi 31 Ocak 2018, 07:49 tarihinde Şeyhmus Diyarbekirli eklemiş,  ve 0 yorum yapılmıştır.
İlgili Diğer Haberler - TÜMÜ
YukarıGeriAna Sayfa
Siyasiler cozutunca...
30 Haziran 2020, 00:01

ALINTI YAZILAR

Tüm Yazarlar

YAZARLARIMIZ

Tüm Yazarlar

Son Eklenen Galeriler

Anket

YENİ DÖNEMDE MASKE TAKMAYANLARA CEZA


  Diğer anketler

Facebook