Yılbaşınız kutlu ve mübarek olsun...

Bazı Müslümanlar bir birlerine "Hicri yılbaşınız kutlu olsun" mesajları atıyor, Diyanet İşleri de aynı ağzı kullanıyor... Oysa Müslümanların tek yılbaşı vardır o da «Hicri»takvime göre olan senebaşıdır.
HARBİDENHABER olarak yılbaşınızı kutluyoruz...

Bazı Müslümanlar bir birlerine “hicri yılbaşınız kutlu olsun” mesajları atıyor, Diyanet İşleri de aynı ağzı kullanıyor... Oysa Müslümanların tek yılbaşı vardır o da “Hicri” takvime göre  olan senebaşıdır.

Bugün 1 Muharrem 1440. Bugün için yapılacak ibadetler bile vardır. Müslümanlara Diyanet hutbelerinde ve bazı Mevdudici imamlar tarafından vaazlarda “her iki yılbaşı da bizimdir” şeklinde verilen telkin münafıkçadır.

Muharrem Ayı bugün yani 11 Eylül Salı günü başladı. Bugün aynı zamanda 1440. Hicri Yılının başı... Aşure günü de Muharrem ayı içerisinde yer alıyor.

Muharrem Ayı, İslâm dinimizdeki 4 haram aydan da biridir. RECEP, ZİLKADE, ZİLHİCCE ayları da İslâm inancına göre savaşmanın (savunma dışında) yasak olduğu diğer haram aylardır..

10 Ekim 2018 tarihinde ise Muharrem Ayı'ndan sona gelen Safer Ayı başlayacaktır.

Âlemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Muhammed efendimizin (sallallahü aleyhi ve sellem) Mekke'den Medine'ye hicretinin başlangıç olarak kabul edildiği Hicri Takvim'in ilk ayı Muaharrem Ayı'dır.

Dolayısı ile Muharrem Ayı'nın ilk günü, biz Müslümanların yegane yılbaşıdır... Binaen’aleyh bizler tebrikleşmelerimizde “Hicri Yılbaşınız mübarek olsun” ya da “kutlu olsun” demek yerine yalnızca YILBAŞINIZ MÜBAREK OLSUN demeliyiz ki, hakiki Müslüman kimliğimizi göstermiş olalım, çevremize doğru örnek olmuş olalım.

Muharrem ayı Haram aylardan biridir. Bu nedenle müntesibi olduğumuz İslâm âleminde bu aya büyük önem verilir. Bu ayda nafile oruçlar tutulup duâlar edilir. Özellikle Aşure günü bu aya duyulan hürmeti arttırmaktadır.

Muharrem ayı ile ilgili bir hadis-i şerifte, fahr-i kâinat resûl-ü ekrem  efendimizle (sallallahü aleyhi ve sellem) bir sahabesi arasında yaşanan konuşma şu şekilde aktarılıyor:

O zat Peygamberimize geldi ve sordu:

“Ramazan'dan sonra ne zaman oruç tutmamı tavsiye edersiniz?”

Peygamberimiz (salat’u selâm olsun ona), “Muharrem ayında oruç tut. Çünkü o, Allah'ın ayıdır. Onda öyle bir gün vardır ki, Allah o günde bir kavmin tevbesini kabul etmiş ve o günde başka bir kavmi de affedebilir” buyurdu.

Yine Tirmizî'de geçen bir hadîs-i şerîf’te iki cihan güneşi Peygamberimiz (sallallahü aleyhi ve sellem) şöyle buyurmuşlardır:

“Âşura Gününde tutulan orucun Allah katında, o günden önce bir senenin günahlarına keffaret olacağını kuvvetle ümit ediyorum.”

Mübarek gün ve gecelerde farz, vacip hükmünde bağlayıcı özel bir ibadet şekli yoktur. Sahih kaynaklarda Muharrem ayına özel bir nafile namazın olduğuna dair herhangi bir rivayet mevcut değildir.

Mübarek gün ve gecelerde kaza namazları olanların öncelikle kaza namazlarını kılmaları uygun olur. Ayrıca Kur’ân-ı Kerîm okumak ve anlamak, sahih dinî kaynaklardan, ilmihallerden istifade etmek, zikir ve salavatla meşgul olmak da unutulmamalıdır.

Aşure günü yani onuncu gün adından da anlaşılacağı üzere Muharrem Ayı'nın onuncu günüdür. 2018 yılında ise Aşure günü 20 Eylül Perşembe gününe denk gelmektedir.

Muharrem Ayı içerisindeki en önemli gün ise Aşure günüdür. Aşure günü şu hadiseler meydana gelmiştir:

1)    Hz. Âdem'in (a.s) tövbesinin kabul edilmesi,

2)    Hz. İdris'in (a.s) diri olarak göğe yükseltilmesi,

3)    Gemi inşa mühendislerinin piri Hz. Nuh'un (a.s) Allah’ın emri üzerine kendi yaptığı gemi ile tufandan kurtulması, ona inanmayanların helâk oluşu...

4)    Hz. İbrahim'in (a.s) Nemrut’un mancınıkla attırdığı ateşte yanmaması, o devasa ateşin gül bahçesine dönüşmesi mucizesi..

5)    Hz. Yakup'un (a.s) oğlu Yusuf'a (a.s) kavuşması,

6)    Hz. Eyyub’un (a.s) hastalıklarının iyileşmesi,

7)    Hz. Musa’nın (a.s) Allah’ın ikramı olan bir mucize ile Kızıldeniz'i asası ile yarıp geçip İsrailoğulları'nı Firavun'un zulmünden kurtarması,

8)    Hz. Yunus’un (a.s) balığın karnından çıkması,

9)    Hz. İsa'nın (a.s) doğumu ve çarmıhtan kurtarılıp göğe yükseltilmesi...

10) Fahr-i kâinat resûl-ü ekrem efendimizin Mekke'den Medine'ye hicreti...

Aşure günü; yaşanan bu hadiselerin dışında İslâm dünyasını yasa boğan üzücü bir hadiseye de şahitlik etmiştir.

Aşure gününde Peygamberimizin (sallallahü aleyhi ve sellem) torunu Hz. Hüseyin (r.a) ve 70 akrabası münafıklarca şehit edilmiştir. Lâkin bu hadisede háşa Peygamberimizin (sallallahü aleyhi ve sellem) vahiy kâtibi hazreti Muaviye (r.a)’ın hiçbir rolü yoktur.

Kerbelâ mevkiinde  yaşanan bu acı olay her yıl Muharrem ayında yeniden yürekleri yakar. Lâkin biz Sünnî Müslümanlar bu acı günde işi ifrata götürerek bedemize bir zarar vermeyiz, kendimizi şişlemez veya sırtımıza zincir vurmayız. Bu sapık adet Şia adetidir... Müslümanın bedenine işkence etmesi dinimizde haramdır... 12.09.2018

Haberi 11 Eylül 2018, 14:18 tarihinde R. Ercan BİTİKÇİOĞLU eklemiş,  ve 0 yorum yapılmıştır.
İlgili Diğer Haberler - TÜMÜ
YukarıGeriAna Sayfa
Yere düşmekle cevher...
20 Temmuz 2019, 00:03

ALINTI YAZILAR

Tüm Yazarlar

YAZARLARIMIZ

Tüm Yazarlar

Facebook