Rahmet ve bereket iklimi Üç Aylar

Bolca Kur'ân okuyacağımız, daha fazla zikir edip duâlarımızı bereketlendireceğimiz mübarek «Üç Aylar» geldi. Rabbimiz Tealâ'ya şükürler olsun. Allah cümlemizi Ramazan'a ulaştırsın. Amin.

İslâm âleminde Recep, Şaban ve Ramazan mübarek aylarını kapsayan rahmet ve bereket mevsimi «Üç Aylar», bu Perşembe gününü Cuma gününe bağlayan Regaib Kandili gecesi ile başlıyor.

1 Recep 1440 Cuma günü «Üç Aylar» ikliminin ilk günü. Mü’minler hem Cuma Bayramını hem mübarek «Üç Aylar»ın ilk gününü idrâk edecekler. Perşembe veya Cuma günü oruç tutmak ise sünnet...

«Üç Aylar» içinde onbir ayın sultanı, Kur’ân-ı Kerîm’in dünya semasına indirildiği Şá’ban Ayı’nın ortasındaki Berat Kandili ve Ramazan’ın 27’inci gecesinde idrâk ettiğimiz dünya semasından Peygamberimize (sallallahü aleyhi ve sellem)  indirildiği bin aydan hayırlı Kadir Gecesi’ni barındırıyor.

Allah, Kur’ân-ı Kerîm'de Recep, Muharrem, Zilkade ve Zilhicce aylarında savaşmayı yasakladı. Bu yüzden bu ayrlara aynı zamanda HARAM AYLAR denilmekte... Ne mutlu bu mübarek iklime erişebilenlere...

Peygamberimiz (sallallahü aleyhi ve sellem), «Üç Aylar» girdiğinde,

اَللّهُمَّ بَارِكْ لَنَا فيِ رَجَبٍ وَ شَعْبَانَ وَ بَلِّغْنَا رَمَضَان

Meâlen: “Ey Allâhʼım, Receb ve Şâbânʼı (hakkımızda) mübârek eyle, (ve bizi) Ramazanʼa ulaştır..” duâsını yapardı (Taberânî, Evsat, IV, 189; Beyhakî, Şuab, V, 348. Krş. Ahmed, I, 259)

Haberi 06 Mart 2019, 09:04 tarihinde R. Ercan BİTİKÇİOĞLU eklemiş,  ve 0 yorum yapılmıştır.
İlgili Diğer Haberler - TÜMÜ
YukarıGeriAna Sayfa
«İstanbul'u fetheden Yunanlı»
23 Mayıs 2019, 08:22

ALINTI YAZILAR

Tüm Yazarlar

YAZARLARIMIZ

Tüm Yazarlar

Facebook