Türkiye 4 madalya ile tamamladı..

Güreş bu sene yüzümüzü güldürdü ancak atasporu Güreş olan bir millet için 1 Altın 4 madalya almak sevinçten ziyade bizi üzmek gerekir..
***
Müslüman Türk milleti için bir zul olan kadın güreşçilikte ise Kadın Milli Takımı şampiyonayı madalyasız kapattı.

 

Türkiye, Kazakistan'da düzenlenen Dünya Güreş Şampiyonası'nı 4 madalyayla tamamladı. Başkent Nur Sultan'da gerçekleştirilen şampiyona, yarın sona erecek. Şampiyonada son gün mindere çıkacak Türk sporcu bulunmuyor.

Organizasyonda 1 altın, 2 gümüş ve 1 bronz madalya kazanan Türkiye, 4 olimpiyat kotası aldı.

Şampiyonada Türkiye'ye tek altın madalyayı millî güreşçimiz Rıza Kayaalp kazandırdı. Millî sporcumuz, grekoromen stil 130 kilo finalinde Kübalı Oscar Pino Hinds'i 3-1 yenerek altın madalyanın sahibi oldu.

Koca Yusuf’un izinde giden Rıza böylece grekoromen stilde 4 kez dünya şampiyonluğuna ulaşan ilk Türk sporcu olarak tarihe geçti.

Grekoromen stilde ayrıca 97 kiloda mücadele eden Cenk İldem, bronz madalya aldı. Olimpiyat üçüncüsü tecrübeli güreşçimiz, dünya şampiyonalarında üçüncü bronz madalyasını elde etti.

Serbest Millî Takımı ise 2 gümüş madalyayla şampiyonayı noktaladı.

Olimpiyat şampiyonu Taha Akgül, 125 kilo finalinde Gürcü Geno Petriashvili'ye yenilerek gümüş madalyada kaldı. Milli sporcu Süleyman Atlı da 57 kiloda ikincilik kürsüsüne çıktı.

**

Müslüman Türk milleti için bir zul olan kadın güreşçilikte ise Kadın Milli Takımı şampiyonayı madalyasız kapattı.

Türkiye, grekoromen stilde 130 kiloda Rıza Kayaalp, 97 kiloda Cenk İldem, serbest stilde ise 125 kiloda Taha Akgül, 57 kiloda da Süleyman Atlı ile olimpiyat kotası aldı.

Milli takım, Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de geçen yıl düzenlenen Dünya Güreş Şampiyonası'nda 1 altın, 4 gümüş ve 4 bronz olmak üzere 9 madalya kazanmıştı.

Kadın sporculara hasseten mahremiyetin ihlâl edilerek kimi uzuvları açık olarak forma giyilmesi mecburiyeti olan dallarda bu duruma itiraz edilmeli veya hepten çekimelidir bu sahalardan.. Kadın millî voleybol takımı neden şortlu çıkıyor sahaya? Böyle bir evrensel mecburiyet mi var? Varsa da itiraz edilmeli. Hele hele güreş gibi alanlarda tam bir komedyadır yaşanan. Biz bu halimizle mi dünya ile yarışacağız. Her millet kendi hasletleriyle, değerleriyle millettir. 22.09.2019

Haberi 22 Eylül 2019, 13:36 tarihinde R. Ercan BİTİKÇİOĞLU eklemiş,  ve 0 yorum yapılmıştır.
İlgili Diğer Haberler - TÜMÜ
YukarıGeriAna Sayfa
Siyasiler cozutunca...
30 Haziran 2020, 00:01

ALINTI YAZILAR

Tüm Yazarlar

YAZARLARIMIZ

Tüm Yazarlar

Son Eklenen Galeriler

Anket

YENİ DÖNEMDE MASKE TAKMAYANLARA CEZA


  Diğer anketler

Facebook