Haydar Baş'a hapis cezası..

M. Kemal Paşa için peygamber övgüsü yapan Haydar Baş sahtecilikten başını kurtaramadı hapis cezası yedi..
BTP Genel Başkanı Haydar Baş, başkasına ait mal varlığını zorla üzerine geçirdiği iddiasıyla yargılandığı dâvada 'resmi belgede sahteciliğe azmettirme' suçundan 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

BTP Genel Başkanı Baş'ın yargılandığı davada karar açıklandı

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Haydar Baş, başkasına ait mal varlığını zorla üzerine geçirdiği iddiasıyla yargılandığı dâvada 'resmi belgede sahteciliğe azmettirme' suçundan 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Bakırköy 15. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz 2 sanık ile müştekiler Mustafa ve Meral Eraslan katıldı. Tarafların avukatları da duruşmada hazır bulundu.

Duruşmada kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanık Haydar Baş'ın "yağmaya azmettirme" ve "Özel belgede sahtecilik" suçlarından beraatine karar verdi.

"Resmi belgede sahteciliğe azmettirme" suçundan sanık Haydar Baş'a 3 yıl hapis cezası veren mahkeme bu cezanın, sanığın geleceği üzerindeki olası etkisini de dikkate alarak 2 yıl 6 aya indirilmesine hükmetti.

Mahkeme, Baş'ın 5 adet taşınmazı üzerindeki tedbirin karar kesinleşinceye kadar devamına hükmederek, sanık hakkındaki yurt dışına çıkış yasağının devamını kararlaştırdı.

Sanık Lütfullah Önder'i de "resmi belgede sahtecilik" suçundan 2 yıl 6 ay hapisle cezalandıran mahkeme, sanık Maşallah Tarhan'ın da "kasten yaralama" suçundan 3 yıl 1ay 15 gün hapis cezasına çarptırılmasına hükmetti.

Mahkeme, diğer 10 sanığın da "özel belgede sahtecilik", "resmi belgede sahtecilik", "nitelikli yağma" ve "kasten yaralama" suçlarından beraatine hükmetti.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, Niyazi Erarslan, Mustafa Eraslan ve Meral Eraslan "müşteki", Haydar Baş'ın da arasında bulunduğu 13 kişi "sanık" olarak yer alıyordu.

İddianamede, şüpheli Haydar Baş'ın "cebir ve şiddet kullanarak birden fazla kişiyle birlikte nitelikle yağmaya azmettirme" suçundan 10 yıldan 15 yıla kadar, "açığa imzanın kötüye kullanılmasına azmettirme" suçundan ise 2,5 yıldan 8 yıl 9 aya kadar olmak üzere, toplam 12,5 yıldan 23 yıl 9 aya kadar hapisle cezalandırılması isteniyordu.

İddianamede, diğer sanıkların da "yağma" ve "zincirleme şekilde açığa imzanın kötüye kullanılması" suçlarından cezalandırılmaları talep ediliyordu. (Kaynak: Star Gazetesi.) 17.10.2019

 

Haberi 17 Ekim 2019, 07:34 tarihinde Ayşe Hatunhekim eklemiş,  ve 0 yorum yapılmıştır.
İlgili Diğer Haberler - TÜMÜ
YukarıGeriAna Sayfa
Siyasiler cozutunca...
30 Haziran 2020, 00:01

ALINTI YAZILAR

Tüm Yazarlar

YAZARLARIMIZ

Tüm Yazarlar

Son Eklenen Galeriler

Anket

YENİ DÖNEMDE MASKE TAKMAYANLARA CEZA


  Diğer anketler

Facebook