Bugün:8 Ağustos 2020 Cumartesi

İSTANBUL
Mehmet Şevket Eygi
Mehmet Şevket Eygi ( )

Gündemin Birinci Maddesi Türkçedir

Eklenme Tarihi : 24 Ocak 2020, 00:03
Okunma: 1277 Yorum: 0

Merhum MEHMET ŞEVKET EYGİ üstadımızın sitemiz için özel olarak verdiği yazıları sırayla yayınlıyoruz.. Bu yazıların tüm hakları sitemize aittir. Kaynak verilmek suretiyle kopyalanabilir iktibas edilebilir.
AYRICA: Ruh-u şeriflerine bir Fatiha okumadan yazısını okumaya başlanılmaması önemle rica olunur.

Bu ülkenin iki gündemi vardır:

Birincisi: Gündeme getirilmeyen gerçek gündemdir.

İkincisi: Yapay ve düzmece gündemdir.

Gerçek gündemin ilk maddesi Türkçe meselesidir.

İki türlü Türkçe vardır, biri günlük konuşma ve iletişim Türkçesi; diğeri yazılı, edebî, kültür Türkçesi.

Birkaç yüz kelime ile günlük hayatta iletişim sağlayabilirsiniz. Konuşulmayan yazı Türkçesi öyle değildir. En az beş-on bin kelime, kavram, terim bilmek gerekir.

Uzun yıllar boyunca, ehliyetli edebiyat hocalarından edebî sanatlar, gramer, üslûp, belagat, fesahat dersleri almış olmak gerekir. Lisanımız 1930’lardan bu yana büyük suikastlara, sabotajlara uğramıştır.

Türkiye’ye gelemeyen sakıncalı Agob Martaryan isimli dil-baz bir zat, özel müsaade ile getirilmiş, kendisine “A. Dilaçar” ismi verilmiş ve Türk Dil Kurumu’nun başına geçirilmiştir. Türkçeye entegre olmuş Arapça ve Farsça kelimeler ve deyimler atılmış, yerlerine on binlerce uyduruk gülünç sözcük ikame edilmiştir.

Böylece, çok zengin bir kültür ve edebiyat dili olan Türkçe yozlaştırılmış, aliene edilmiş, nesiller arasında dehşetli bir lisan ve hafıza kopukluğu meydana getirilmiştir. Bu kopukluğa, bir de 1928 alfabe değişimi eklenince ortaya büyük bir kültür faciası çıkmıştır.

Artık yeni nesillerimiz atalarının Türkçe mezar kitabelerini okuyamayacak derecede cahil kalmıştır. Evet, Türkiye isimli bu ülkenin birinci gündem maddesi yazılı ve edebî Türkçe’nin acınacak durumudur.

Bugünkü edebî ve yazılı Türkçe maalesef son derece fakir ve yetersizdir. Okullarda ve bilhassa liselerde bu fakir Türkçe bile doğru dürüst okutulamamaktadır.

Türkiye düze çıkmak istiyorsa 1920’lerin zengin ve engin Türkçesine; Ömer Seyfettin’lerin, Yakup Kadri’lerin, Hüseyin Rahmi’lerin, o tarihteki M. Kemal Paşa’ların Türkçesine dönmelidir. 1928 kopukluğu giderilmeli, okullara Osmanlıca, seçmeli ders olarak konulmalıdır. Lisan konusundaki bütün ideolojik yasaklar ve tabular kaldırılmalıdır.

Osmanlıca gazete, dergi, kitap çıkarılmasına izin verilmelidir.

Bugünkü yasak insan haklarına aykırıdır.

Lise mezunları en büyük klasik edibimiz olan Fuzulî’nin Divan’ını okuyup anlayabilmelidir.

Zor bir yazı sistemi ülkelerin, halkların, devletlerin terakkisine engel olsaydı, Japonya ve Çin geri kalırdı. 30 Mayıs 2010 − Mehmet Şevket Eygi / harbidenhaber.com yazıları

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları harbidenhaber.com web sitesine aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Yazıyı 24 Ocak 2020, 00:03 tarihinde Mehmet Şevket Eygi eklemiş, ve 0 yorum yapılmıştır.
Yazarın Diğer Yazıları - Tüm Köşe Yazıları
YukarıGeriAna Sayfa

ALINTI YAZILAR

Tüm Yazarlar

YAZARLARIMIZ

Tüm Yazarlar

Son Eklenen Galeriler

Anket

YENİ DÖNEMDE MASKE TAKMAYANLARA CEZA


  Diğer anketler

Facebook