Bugün:8 Ağustos 2020 Cumartesi

İSTANBUL
Şeyhmus Diyarbekirli
Şeyhmus Diyarbekirli ( info@harbidenhaber.com )

Uçak kazası...

Eklenme Tarihi : 08 Şubat 2020, 00:01
Okunma: 1111 Yorum: 0

Büyük bir faciadan kıl payı dönüldü. Ağzı olan konuşuyor. Sivil havacılıkta 13 yıl kokpit ehli biri olarak diyeceklerimiz belki dikkat çeker ve inşá’allah hem şirketlerin kendilerine çeki düzen vermelerine, hem de yolcularımıza katkımız olur da böylesi facialar azalır...

Kazayı yapan şirketle bir husumetim yok. Üstelik 3 ölümlü, ucuz atlatılmış bu feci uçak kazasının hatalarını daha ağırlıklı olarak meslektaşlarımda buluyorum. Yanılıyor da olabilirim. Bu yazımda genel hususlar yer alacak:

Garip guraba ucuz havayolunu seçer... Ne yapsın parası ona yetiyordur. THY uçuş fiyatlarına bakar aklı dumur olur, elleri titrer ve hemen arama motoruna “en ucuz bilet” yazar ve uygun uçuş saatini seçip biletini alır.

Ucuz havayolu şirkenin pahalısından farkı var mıdır? Pahalı şirket emniyet mi demektir? Hayır tam olarak bunu demek istemiyorum.

Yolculardan ancak çok uçmuşlar biraz bilir (künhünü bilemezler, yalnız yolcu hizmetine tekabül eden kısmını yorumlayabilirler). Yolcu akıllı ve hikmete ram olmuş biri ise “pahalıdır vardır hikmeti, ucuzdur vardır illeti” der canını bile bile tehlikeye atmaz...

Hmmm... Demek ki, siz ucuz bilet satan şirketler emniyetsizdir diyorsunuz. Hayır asla. Yıllarca uçtuğum özel şirketin de bilet fiyatları oldukça makuldü ama bile bile yàni emniyetsiz olacağı biline biline hiçbir iş yapılmazdı ve neredeyse hiç kaza yapmadı.

Uçuş emniyeti fevkalâde büyük bir alandır. Emniyetli uçuş için (kaptanlık açısından değil) şirketler bazında mütâlââ yürüteceğim:

1) Uçağın yolcu istiab haddini zorlayacak şekilde koltuk sayısına asla müsaade edilmemelilidir. Bu hem uçuş limitlerini zorluyor hem de yolcu emniyetini ihlâl ediyor. Bu kazada herkes müşâhede etti: Bir yolcu kaza sırasında değil, sonrasında çıkmakta zorluk çektiğim için ölecektim, zaten son derece daraltılmış koltuk araları kazanın etkisiyle iyice daraldı, bacaklarım ezildi, zor çıktım yaşlı olsam çıkamazdım...” gibi sözler ediyor sosyal medyada...

2) Böyle durumlarda ya pas geçilir veya hava durumunu alınınca yedek meydana gidilir... Adamlar kendilerini (ve yolcularını) tehlikeye atarak inmeyi zorlamışlar. Eğer şirket toplantılarda “her pas geçiş, yedek meydana gidiş şirkete kaça mal oluyor bunların da düşünülmesi lazım” gibi mülahazalara yer verilmişse o şirket UCUZ ŞİRKETTİR, tehlikelidir.

3) Kaptanların simülatör eğitimlerinde asla tasarruf düşünülmemeli, uçak tipi için en yararlı simülatör Japonya’da bile olsa pilotlar oraya gönderilmelidir. Elbette parayı ülkemiz kazansın isteriz. Keşke dünyanın bütün pilotlarını Türkiye’deki simülatörlere getirtebilsek ama o kalitede simülatör yapacaksın...

4) İki veya uçak tipine göre üç kaptana yüzlerce insan hayatını teslim ediyor. Lâkin önce Allah’a teslim (emanet) ediyoruz canlarımızı. Dinî hayatlarını pek de samimi bulmadığım Suudi Arabistan’a ait tüm uçaklarda sefere başlarken kabin amiri (veya kaptan) SEFER DUÂSI okurdu. Bizde de okunsun, zor mu? Türkiye ne çekiyorsa uğursuzlardan çekiyor. D düşmanlığı ise, en büyük uğursuzluk..

5) Pistte bir sürü çukur varmış. Yazıp duruyorum soruşturma başlatılmış, artık doğrusu çıkar ortaya... Çukurlar rasgele doldurulmayacak tabii ki, çok tehlikeli, olur bu. Uçuş pistleri kara yolları gibi değil, kaplama yüzey katsayıları v.s vardır. Şimdilik bu kadarıyla iktifà edelim... 08.02.2020

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları harbidenhaber.com web sitesine aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Yazıyı 08 Şubat 2020, 00:01 tarihinde Şeyhmus Diyarbekirli eklemiş, ve 0 yorum yapılmıştır.
Yazarın Diğer Yazıları - Tüm Köşe Yazıları
YukarıGeriAna Sayfa

ALINTI YAZILAR

Tüm Yazarlar

YAZARLARIMIZ

Tüm Yazarlar

Son Eklenen Galeriler

Anket

YENİ DÖNEMDE MASKE TAKMAYANLARA CEZA


  Diğer anketler

Facebook