Bugün:8 Ağustos 2020 Cumartesi

İSTANBUL
Mehmet Şevket Eygi
Mehmet Şevket Eygi ( )

Türkiye Laik midir?

Eklenme Tarihi : 27 Nisan 2020, 00:01
Okunma: 891 Yorum: 0

Türkiye lâik değildir, bizde kesinlikle lâiklik yoktur; lâikçilik denilen insan haklarına ve hürriyetlerine aykırı çağdışı bir sistem ve ideoloji vardır.

Lâik devletin resmî bir Diyanet İşleri Başkanlığı olamaz.

Lâik devletin memur statüsünde ve bütçeden maaş alan 100 bine yakın resmî imamı, müezzini, vâizi, müftüsü, din dersi öğretmeni olamaz.

Lâik bir devletin din işlerinden sorumlu bakanı olamaz. [Güncel ilâve: Bir devlet adamından emir aarak mescidlerde Cuma namazı kılınmasını yasaklayan bir Diyanet İşleri Başkanlığı olamaz... REB]

Lâik bir devlet hac seyahatlerini tekeline alamaz.

Lâik bir devlet Türkiye’de olduğu gibi İslamî vakıflara (Evkaf-ı İslamiye) el koyamaz. Bu vakıfların bir kısmını elden çıkartıp satamaz.

Lâik bir devletin seksen bin camii olamaz.

Lâik bir devletin ilahiyat fakülteleri, İmam-Hatip mektepleri olamaz.

Lâik bir devlet resmî okullarında mecburî din dersi okutamaz. Bizde dinî hükümleri çarpıtarak, dini resmî ideoloji ile bağdaştırmaya çalışarak okutuyor.

Osmanlı zamanında din-devlet birliği vardı. Din ile devlet uyumlu idi.

Bu devirde yine din ve devlet birliği vardır ama aralarında uyum yoktur. Sabataycılar din üzerinde baskı yapmakta, dini kontrol etmektedir.

Türkiye’de İngiltere’de ve diğer medenî ülkelerde olduğu gibi tam ve gerçek din hürriyeti ve inanç yoktur. Resmî ideolojinin izin verdiği kadar kısıtlı bir hürriyet vardır.

Lâik devlet Ortodoks Rumların, Gregoryen veya Katolik Ermenilerin, Musevilerin, Süryanilerin din işlerine, kilise ve sinagoglarına, patrik ve hahamlarına karışmıyor ama Müslümanlara karışıyor ve ağır baskılar yapıyor.

Müslümanların din medreseleri açıp icazetli din alimi yetiştirmelerine, tasavvuf dergahları açıp zikrullah yapmalarına ve faziletli vatandaş yetiştirmelerine engel oluyor.

Lâik Fransa’da bağımsız özel Katolik liseleri var, bizde İslâm liseleri açmak yasak!..

Evet, Türkiye kesinlikle lâik değildir. Türkiye’de devlet dini sistemi vardır. Türkiye’de tam ve gerçek bir din hürriyeti yoktur.

Türkiye Müslümanları ezilmekte, kendi kültür ve kimliklerine yabancılaştırılmaktadır. 09 Haziran 2010 − Mehmet Şevket Eygi / harbidenhaber.com ÖZEL Yazıları) İkinci yayınlanma: 27.04.2020

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları harbidenhaber.com web sitesine aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Yazıyı 27 Nisan 2020, 00:01 tarihinde Mehmet Şevket Eygi eklemiş, ve 0 yorum yapılmıştır.
Yazarın Diğer Yazıları - Tüm Köşe Yazıları
YukarıGeriAna Sayfa

ALINTI YAZILAR

Tüm Yazarlar

YAZARLARIMIZ

Tüm Yazarlar

Son Eklenen Galeriler

Anket

YENİ DÖNEMDE MASKE TAKMAYANLARA CEZA


  Diğer anketler

Facebook