Bugün:2 Temmuz 2020 Perşembe

İSTANBUL
Mehmet Şevket Eygi
Mehmet Şevket Eygi ( )

Lisan ve Yazı Fâciası

Eklenme Tarihi : 26 Mayıs 2020, 04:04
Okunma: 951 Yorum: 0

Yeni nesiller artık 1928'den önce yazılmış, basılmış kitapları, arşiv vesikalarını, mezar taşlarını, Anıtlardaki kitabeleri okuyamıyor. Okumasını öğrense bile mânâsını anlayamıyor. Bir halk için bundan büyük bir kültür felaketi olamaz.

Son derece zeki, akıllı, kültürlü, medenî bir kimse trafik kazası geçiriyor. Hemen hastahaneye kaldırılıyor ve biiznillah kurtarılıyor.

Bir eksiklik dışında onda hiçbir ârıza kalmıyor. Yürüyor, yiyor içiyor, cinsel faaliyeti sağlam, uyuyor, görüyor, gülüyor, işitiyor. Lâkin konuşamıyor, yazamıyor, lisánını ve düşünme yeteneğini kaybetmiştir.

Bu dilsiz, lisansız, düşüncesiz adam ne olmuştur? Bitmiştir, canlı cenaze haline gelmiştir. İnsanlar sözlü veya yazılı olarak lisánla düşünür. O adamcağız artık düşünememektedir.

Bir toplum da edebî ve yazılı kültür dilini yitirirse yukarıda anlattığım canlı cenazeye döner.

Lisán ikiye ayrılır:

Günlük konuşma ve iletişim dili. Bunu öğrenmek için okula gitmeye lüzum yoktur. Okuma yazma bilmeyenler de anadillerini konuşurlar ve iletişim ihtiyaçlarını giderirler.

İkinci dil tahsil ve terbiye ile öğrenilen/öğretilen yazılı ve edebî zengin lisándır. Medeniyet, kültür, yüksek sanat, derin düşünce, incelik bu dille olur.

İşte Türkiye bu ikinci dilde büyük kayıplara, büyük hıyanetlere, büyük sabotajlara mâruz kalmıştır.

Yeni nesiller artık 1928’den önce yazılmış, basılmış kitapları, arşiv vesikalarını, mezar taşlarını, Anıtlardaki kitabeleri okuyamıyor. Okumasını öğrense bile mânâsını anlayamıyor. Bir halk için bundan büyük bir kültür felaketi olamaz.

Hiçbir medenî ülkenin ve halkın tarihinde bizdeki gibi bir lisán ve yazı kopukluğu yoktur. Bugün halkımızın çok büyük bir kısmı birkaç yüz kelimeden ibaret konuşma Türkçesi ile iletişim kuruyor. Maalesef medya da böyledir.

Milyonlarca insanımız ünlemlerle konuşuyor. Ulan be!... Yuh!... Amma da kral!.. Ha ho… He he he… Aha moha… Bu hal medeniyet değil, medeniyetsizliktir, ilkelliktir, vahşettir.

Bizim gibi bir doğu ve Asya ülkesi olan Japonya dil ve yazı konusunda bizim acınacak durumumuza düşmedi. Onların son derece zor, son derece çetrefil ve karmaşık bir yazı sistemi var. Okumayı ve yazmayı öğrenmek için binlerce şekil ezberlemek gerekiyor.

Bu zor ve çetrefil yazıyı bırakmadılar ve ilimlerde, fenlerde, medyada, eğitimde, sanatlarda, araştırma sahasında, üniversitelerde harikalar meydana getirdiler.

Günde 13,5 milyon basan gazeteleri var… 400 güçlü ve vasıflı üniversiteleri var… Nobel kazanmış nice âlimleri ve araştırıcıları var.

Biz son seksen yıl içinde lisánımızı ve edebiyatımızı bozduk, yozlaştırdık, dejenere ettik, devlet terörü ile on binlerce Türkçeleşmiş kelime ve tâbiri lisánımızdan attık, yerlerine uyduruk sözcükler ürettik.

Bu işlere kim başkanlık etti? İmzasını A. Dilaçar diye atan Agop Martaryan yaptı. Elbette bir bildiği ve düşündüğü vardı.

Ermeniler niçin kendi millî alfabelerini bırakıp da Latin (veya Frenk) alfabesini kabul etmediler?

Bu lisán ve yazı meselesini halletmedikçe kültür ve medeniyet bakımından belimizi doğrultmamız mümkün olmayacaktır.

Lisán konusunda kurtuluşun iki çaresi var:

Birincisi 1920’lerin zengin ve güzel Türkçesine dönmek.

İkincisi okullara Osmanlıca dersleri koymak.

Bunu yapabilecek niyete, iradeye, güce sahip miyiz? Bırakın bunları, fecaatin farkında mıyız? (19 Haziran 2010 − Mehmet Şevket Eygi / harbidenhaber.com ÖZEL Yazıları) İkinci yayınlanma: 26.05.2020

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları harbidenhaber.com web sitesine aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Yazıyı 26 Mayıs 2020, 04:04 tarihinde Mehmet Şevket Eygi eklemiş, ve 0 yorum yapılmıştır.
Yazarın Diğer Yazıları - Tüm Köşe Yazıları
YukarıGeriAna Sayfa
Siyasiler cozutunca...
30 Haziran 2020, 00:01

ALINTI YAZILAR

Tüm Yazarlar

YAZARLARIMIZ

Tüm Yazarlar

Son Eklenen Galeriler

Anket

YENİ DÖNEMDE MASKE TAKMAYANLARA CEZA


  Diğer anketler

Facebook