Bugün:8 Ağustos 2020 Cumartesi

İSTANBUL
Mehmet Şevket Eygi
Mehmet Şevket Eygi ( )

İhláslı Kul Olmak...

Eklenme Tarihi : 04 Haziran 2020, 00:01
Okunma: 908 Yorum: 0

İyi ve olgun Müslüman Allah ile olan işlerinde ve ibadetlerinde ihláslı, yaratıklar ile olan işlerinde ve muamelelerinde adaletlidir.

İhlas katışıksız ve karışıksız olmaktır. Bir maddeye halis demek için onun mutlaka yüzde yüz olması gerekir. İçinde yüzde bir nisbetinde başka yağ bulunan bir zeytin yağı halis değildir, mağşuştur.

Bir kul yüzde 99 Allah için, yüzde bir de kullara kendisini dindar ve namazlı göstermek için namaz kılsa o kişi ihláslı bir Müslüman değildir.

Müslümanlara ihlásın önemi çok iyi anlatılmalı ve öğretilmelidir.

İnsanlar kendisi için “Bu ne yiğit adam” desinler niyetiyle cihad yapan kişi ihlássızdır.

“Ne derin âlim” dedirtmek için ilim öğrenen ve öğreten bilgin de ihlássızdır.

Kendini insanlara övdürmek ve alkışlatmak “Ne hayırsever kişi” dedirtmek için hayır hasenat yapan zengin de ihlássızdır.

Böyle ihlássız mücahidin, böyle ihlássız âlimin, böyle ihlássız hayırsever zenginin cehennemlik olduğunu Peygamberimiz (Salat ve selam olsun ona) bize bildiriyor.

İnsanların güvenini, sevgisini, beğenisini, taraftarlığını, alkışını kazanmak için ibadet edenler münafıktır. [Sosyal medyaya “like” (beğen) almak için yazı vs koyanların kulakları çınlasın... REB]

Evet ihlás bir sırdır ama firaset sahibi mü’min nice işin içyüzünü sezebilir.

Allah için ibadet edenler, Allah için cihad edenler, Allah için hayır hasenat yapanlar rıza ve ücret konusunda yaratıkları aradan çıkartırlar.

Sadece Allah için yapılan işlerin ücreti ve mükafatı Allah’tan istenir ve beklenir.

Dinî hizmetlerde Allah için kurban, küp için kavurma zihniyeti geçerli olmaz.

Peygamberimiz (Salat ve selam olsun ona) İslâm’ı insanlara tebliğ hizmeti için kullardan ücret istemedi, almadı.

Onun vârisi, vekili, halifesi durumunda olan ‘âmil ve Rabbanî alimler de halktan ücret istemediler.

Kâmil mürşidler ve şeyhler de ücret konusunda halka değil, Hâliq’a dönük oldular.

Zamanımızda din ticareti, mukaddesat bezirgânlığı almış yürümüştür. İslâma, imana, Kur’âna hizmet perdesi arkasında nice ihlássız köşeyi dönmekte, voliyi vurmakta, dünyalık edinmektedir.

Mukaddes Kitabımız Kur’ânın tercümesi, meâli ve tefsiri bile (İslâm ahlâkının uygun görmediği şekilde) ticarete álet edilmektedir.

İslâm dini ticarete, ziraate, hayvancılığa, sanayie, ihracata, ithalata, ücret karşığı yapılan nice hizmete ruhsat vermiştir ama din, iman, Kur’ân, mukaddesat ticareti haramdır.

Allahın rızasını kazanmak için ihlásla yapılan hizmet ve faaliyetlerden dolayı kullardan ücret alınmaz.

Müteehirîn uleması ve fukahası bu konuda çok sınırlı fetvalar vermiştir. İmamlar, müezzinler, müftüler, vaizler, kadılar, Kur’ân ve din öğreticileri geçimlerini sağlamaları için maaş ve ücret alabilirler. Lâkin zengin olmak, voli vurmak, köşeyi dönmek için alamazlar.

Adam mücahid geçinecek ve Müslümanları soyacak… Böylesi gerçek ve muhlis mücahid değil, katmerli ve kızıl münafıktır!..

İbadetlerinin ve amellerinin boşa gitmemesini ve Cehenneme düşmemek isteyen akıllı mü’minler ihlástan ayrılmasınlar. (22 Haziran 2010 − Mehmet Şevket Eygi / harbidenhaber.com ÖZEL Yazıları) İkinci yayınlanma: 04.06.2020)

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları harbidenhaber.com web sitesine aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Yazıyı 04 Haziran 2020, 00:01 tarihinde Mehmet Şevket Eygi eklemiş, ve 0 yorum yapılmıştır.
Yazarın Diğer Yazıları - Tüm Köşe Yazıları
YukarıGeriAna Sayfa

ALINTI YAZILAR

Tüm Yazarlar

YAZARLARIMIZ

Tüm Yazarlar

Son Eklenen Galeriler

Anket

YENİ DÖNEMDE MASKE TAKMAYANLARA CEZA


  Diğer anketler

Facebook