Bugün:8 Ağustos 2020 Cumartesi

İSTANBUL
Mehmet Şevket Eygi
Mehmet Şevket Eygi ( )

Hanefî-Mâturidî İslâmlığı

Eklenme Tarihi : 18 Ocak 2017, 10:27
Okunma: 1680 Yorum: 0

1. İki büyük güç var: Biri Hanefî-Mâturidî Ehl-i Sünnet Fırka-i Nâciye İslâmlığı… Diğeri Vehhabî Selefî radikal bid’at cereyanı.

2. Birincisi İslâmî devamlılığı temsil ediyor, ikincisi tarihî bir ârıza ve kopukluktur.

3. Birincisinde cihad vardır, terör yoktur. İkincisinde cihad ile terör özdeş hale getirilmiştir.

4. Birincisi, Şeriata muhalif olmamak şartıyla tasavvufu ve tarikatı kabul eder. İkincisi, tasavvufu, tarikatı şirk olarak görür ve reddeder.

5. Birincisi medenî Müslümanlıktır, ikincisi bedevî Müslümanlıktır.

6. İki cereyan da demokrasiyi kabul etmez.

7. İki cereyanda da beş vakit namaz kılınacaktır. Namaz konusunda ikisi de ihmal, tehavün kabul etmez.

8. İkisinde de tesettür ve hicab vardır.

9. Birincisinin realitede, uygulamada ana örneği Osmanlı Hilafet saltanat ve devletidir. İkincisinin örnek eseri Suudî Arabistan’dır.

10. Hanefî-Mâturidî İslâmlığının büyük bir medeniyeti, ilmi, irfanı, kültürü, sanatı vardır. İkinci zihniyet Mekke-i Mükerreme’yi Las Vegas’a çevirmiştir.

11. Birincisinin dairesi içinde sayılamayacak kadar çok ulema, suleha, fukaha, hükema, evliyaullah, bilge, devlet adamı, ziyalı insan yetişmiştir. İkincisinde bu zenginlik yoktur.

12. Birincisinin Kur’ana, Sünnete, hikmete uygun bir savaş hukuku vardır. İkincisinin böyle gelişmiş bir hukuk yoktur.

13. Birincisi Ehl-i Zimmete, Ehl-i Kitab’a, Yahudilere ve Hıristiyanlara, hattâ Hindistan’da Mecusilere hayat hakkı tanımış, onlara can mal din inanç ırz hürriyeti ve güvenliği sağlamıştır. İkincisi bu hakkı tanımıyor.

14. Hanefî-Mâturidî İslâmlığı, Arnold Toynbee’nin, Tarih Üzerine bir Etüd adlı kitabının Ispartalılar bölümünde, “Eflatunun ideal Cumhuriyetine realitede (uygulamada) en fazla yaklaşmış sistem Osmanlı devletidir” dediği cihan

imparatorluğunu kurmuştur. İkincisinin böyle bir eseri yoktur.

15. Birincisi mimarlıkta “to kalon” seviyesine yükselmiş harika mimarî eserler dikmiştir, ikincisi bunun zıt kutbudur.

16. Birincisi Darülİslâm’dır, ikincisi değildir.

17. Resulullahın övgüsünü kazanan Fatih Sultan Mehmed han Hanefî-Mâturidî idi.

18. Mânevî tevatür beyyinesi oluşturan nice sahih hadîs ile âhir zamanda zuhur edeceği Muhbir-i Sâdık tarafından haber verilmiş olan Mehdi hazretleri Ehl-i Sünnet ve Cemaat Fırka-ı Nâciyesi içinden çıkacaktır.

19. İslâm dünyasını içinden yıkmak isteyen şer güçleri, içi boşaltılmış, Şeriatsız ve fıkıhsız, light ve ılımlı bir İslâm türetmek istiyor. Bunu başaramayacaklardır. Çünkü Fırka-i Nâciye İslâmlığı ilahî koruma altındadır.

20. Hanefî-Mâturidî İslâmlığı derken, diğer üç mezhebi ve Eş’ariliği de hak kabul ediyoruz. Çünkü bunlar arasında usule, temele ait ihtilaf yoktur ve birbirlerini sapıklıkla suçlamazlar.

21. İslâm’da din dünya ayırımı yoktur ama din (ona uyulmak şartıyla) siyasetin dışında ve üstünde tutulmalıdır.

22. Yirminci yüzyılda zuhur etmiş aktivist, radikal, bazısı terörist bid’at cereyanları İslâmı ve İslâm dünyasını temsil etmez.

23. Pakistan resmen bir İslâm cumhuriyeti olduğu ve orada serbest seçimler yapıldığı halde aktivist İslâmî cereyanlar hiçbir zaman başarılı olamamıştır.

24. Sovyet boyunduruğundan kurtulan Orta Asya cumhuriyetlerinin başına Stalinist diktatörlük rejimlerinin geçmesi ve din hürriyetini kısıtlamaları büyük bir felaket olmuştur.

25. 19’uncu asırda Kafkasya’da istilacı ve sömürgeci Rusyaya karşı kutsal cihad ilan eden İmamların ve Şeyh Şamil hazretlerinin hareketi bir Hanefî-Mâturidî hareketidir.

26. Osmanlı devleti iki kanatla uçmuştur: Şeriat ve Şeriata muvafık Tarikat. 13.01.2017

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları harbidenhaber.com web sitesine aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Yazıyı 18 Ocak 2017, 10:27 tarihinde Mehmet Şevket Eygi eklemiş, ve 0 yorum yapılmıştır.
Yazarın Diğer Yazıları - Tüm Köşe Yazıları
YukarıGeriAna Sayfa

ALINTI YAZILAR

Tüm Yazarlar

YAZARLARIMIZ

Tüm Yazarlar

Son Eklenen Galeriler

Anket

YENİ DÖNEMDE MASKE TAKMAYANLARA CEZA


  Diğer anketler

Facebook